Był jedną z najbardziej zasłużonych postaci dla rozwoju sportu szermierczego w okręgu rybnickim, zarówno w okresie przed II wojną światową, jak i po wojnie. Urodził się 3 maja 1920 roku w Rybniku i od najmłodszych lat był związany z szermierką.
Trening szermierczy rozpoczął w 1936 r. w sekcji szermierczej przy Kopalni „Ema”, a już w 1938 r. jako junior zanotował znaczące sukcesy sportowe. Na Mistrzostwach Polski w 1938 roku zajął IV miejsce zarówno w drużynie szablowej jak i indywidualnie.
Po wyzwoleniu, już w maju 1945 roku, przystąpił do odbudowy sekcji przy Kopalni „Marcel”. Został wybrany pierwszym Kierownikiem Sekcji TS „Błyskawica”, gdzie wraz z Maksymilianem Mikieską był jej pierwszym szkoleniowcem. Nie przestał być jednak czynnym zawodnikiem i z powodzeniem startował jeszcze przez wiele lat. Funkcję Kierownika Sekcji pełnił do 1952 r.
Znaczące wyniki T. Konska po wojnie:
Tadeusz Konsek był członkiem kadry narodowej i olimpijskiej w szabli i florecie. Zwyciężał w wielu turniejach ogólnokrajowych i na Śląsku. W 1953 r. przeniósł się z Radlina do Rybnika, gdzie stworzył sekcję szermierczą przy RKS „Górnik” Rybnik, na bazie zlikwidowanej „Stali” przy Hucie „Silesia” Rybnik.
Poświęcił ogromnie dużo sił i czasu dla odbudowy szermierki w Rybniku. Był ogólnie znany w krajowym światku szermierczym. W czasie pracy poświęcił się głównie szkoleniu i pracom organizacyjnym, natomiast mniej sam trenował i startował, stąd większych sukcesów sportowych już nie osiągał. Pracował również zawodowo w Klubie RKS „Górnik”, później „ROW” jako kierownik biura. Był organizatorem wielu imprez sportowych w Rybniku, gdzie zapoczątkował znany turniej szermierczy z okazji święta górniczego — popularną „Barbórkę”. Z jego inicjatywy przyjeżdżali do Rybnika najbardziej znani szermierze krajowi i zagraniczni. Wychował grupę bardzo dobrych zawodników jak: J. Hahn, Z. Parma, L. Lampert, A. Konsek, A. Iwanienko, A. Sosna, L. Warmuzek, R. Zielezińska i wielu innych. Przez wiele lat sam prowadził sekcję, a dopiero w późniejszych latach, w miarę rozwoju sekcji dobierał sobie współpracowników i instruktorów spośród własnych wychowanków. W środowisku szermierczym cieszył się powszechnym szacunkiem i popularnością. Był trenerem I klasy. Wielokrotnie wyróżniany i odznaczany. Wiele czasu poświęcał także rozwojowi szermierki na terenie Śląska, działając w komisjach sędziowskich, trenerskich i we władzach Okręgowego Związku Szermierczego.
Tadeusz Konsek zmarł 30 stycznia 1976 roku, do końca walcząc z chorobą i snując plany rozwoju szermierki w Rybniku.
W uznaniu szczególnych zasług dla odbudowy, rozwoju i popularyzacji szermierki w Rybniku Tadeusz Konsek został wybrany patronem Towarzystwa Przyjaciół Szermierki w Rybniku